Spuštěné projekty | hradcanske-namesti.cz | Pražské Ulice

www.hradcanske-namesti.cz - Hradčanské náměstí je hlavní náměstí Hradčan ležící v bezprostřední blízkosti Pražského hradu. Z východní strany navazuje na 1.hradní nádvoří, západní vstupní bránu a západní průčelí Pražského hradu. Na jeho jižní straně se nachází vyhlídková terasa neboli Hradní rampa s nádherným výhledem na Prahu. 

 

Projekt www.hradcanske-namesti.cz

 

Hradčanské náměstí.

KULTURA A ZAJÍMAVOSTI

Hradčanské náměstí je hlavní náměstí Hradčan ležící v bezprostřední blízkosti Pražského hradu. Z východní strany navazuje na 1.hradní nádvoří, západní vstupní bránu a západní průčelí Pražského hradu. Na jeho jižní straně se nachází vyhlídková terasa neboli Hradní rampa s nádherným výhledem na Prahu. 

Na Hradčanské náměstí vede několik cest. Nejzajímavější z nich jsou asi Nové zámecké schody, které spojují Thunovskou ulici s Hradní rampou. A nebo také Radniční schody, které propojují ulice Ke hradu, Nerudovu, Úvoz, Loretánskou ulici a Hradčanské náměstí. Dolní úpatí schodů je zdobeno sochou svatého Jana Nepomuckého a sochou svatého Josefa s Ježíškem. Obě sochy patří na seznam kulturních památek.

 

Výhled z Hradčanského náměstí.

 

Mezi nejvýznamější památky na Hradčanském náměstí patří Pražský hrad, Salmovský palác, ve kterém sídlí Národní galerie. Dále Schwarzenberský palác, klášter Bosých karmelitek, kostel svatého Benedikta, Toskánský palác, Šternberský palác, Martinský palác, Arcibiskupský palác, Mariánský morový sloup, sloup Panny Marie Einsiedelnské, socha T.G.Masaryka, sousoší Suboj Titánů a další. Za pozornost stojí litinový kandelábr pouličního osvětlení s osmi plynovými světly, který navrhl Alexej Linsbauer spolu se sochařem Eduardem Veselým.

 

Toskánský palác.

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Kromě výše zmíněných památek za návstěvu určitě stojí interiéry Martinického paláce, které nabízí luxusní prostory pro firemní prezentace a propagační akce. Výbornou kávu si můžete dát v Café Salmovský palác. Skvěle vaří v restauraci U svatého Jana Nepomuckého a také v restauraci U labutí.

 

 

foto: Matěj Baťha, wikimedia commons