Spuštěné projekty | ortenovo-namesti.cz | Pražské Ulice

www.ortenovo-namesti.cz - Ortenovo náměstí je veřejné prostranství nacházející se v pražských Holešovicích. Náměstí má parkovou úpravu a dominuje mu masivní budova Masarykovy školy s velkým dětským hřištěm. Na náměstí se sbíhají holešovické ulice U Uranie, Přívozní, U Pergamenky, Osadní, Vrbenského, Komunardů a Plynární, kterou vede tramvajová linka.

Projekt www.ortenovo-namesti.cz

 

Archivní obrázek Lidového divadla Uranie.

HISTORIE A ZAJÍMAVOSTI 

Ortenovo náměstí je veřejné prostranství nacházející se v pražských Holešovicích. Náměstí má parkovou úpravu a dominuje mu masivní budova Masarykovy školy s velkým dětským hřištěm. Na náměstí se sbíhají holešovické ulice U Uranie, Přívozní, U Pergamenky, Osadní, Vrbenského, Komunardů a Plynární, kterou vede tramvajová linka.

Za pozornost stojí pamětní deska umístěná na rohu náměstí a ulice U Uranie, upomínající na Lidové divadlo Uranie, které sídlilo v pivovarské zahradě. Dřevěná budova na podezdívce vznikla podle návrhu architekta Osvalda Polívky a původně stála na Pražském výstavišti, později byla přestěhovaná do pivovarské zahrady. V roce 1946 jí bohužel zničil požár, který založil divadelní tajemník Karel Štolla, aby zamaskoval to, že zpronevěřil 105 tisíc korun z divadelní pokladny.  Vyšetřování ale odhalilo jeho žhářský čin i zproněvěru a nakonec byl odsouzen k 15 letům vězení.

 

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Z restaurací vám můžeme doporučit mexický restaurant 7 Tacos Steak & Grill, který nabízí tradiční pokrmy z originálních surovin, a také tradiční mexické nápoje jako tequila nebo mezcal.

 

OBCHODY, HOTELY

Obchod specializovaný na moderní linolea Lino Praha, rodinné brašnářství s více něž 20.letou tradicí Kraftová & Kraft, architektonický ateliér Héta, Mini bazárek  nebo květiny Čmelda.

 

Hotely:

Hotel Leon

Plaza Alta Hotel

 

 

foto: wikimedia commons.