Spuštěné projekty | slovansky-ostrov.cz | Pražské Ulice

www.slovansky-ostrov.cz -  Slovanský ostrov, nebo také Žofín, je vltavský ostrov, který leží při pravém břehu Vltavy vedle Masarykova nábřeží. Vznikl v 17.století postupnými nánosy půdy a původně ho vlastnil barvíř kůží Josef Ignác Saenger. Později na něm nový majitel V.A.Novotný nechal postavit reprezentativní stavbu restaurace v klasicistním slohu.

Projekt www.slovansky-ostrov.cz

 

Slovanský ostrov.

HISTORIE

Slovanský ostrov, nebo také Žofín, je vltavský ostrov, který leží při pravém břehu Vltavy vedle Masarykova nábřeží. Vznikl v 17.století postupnými nánosy půdy a původně ho vlastnil barvíř kůží Josef Ignác Saenger. Později na něm nový majitel V.A.Novotný nechal postavit reprezentativní stavbu restaurace v klasicistním slohu. Od roku 1838 ostrov nese jméno Žofín podle rakouské arcivévodkyně Žofie, matky císaře Františka Josefa I. V roce 1884 ostrov koupila pražská obec a nechala přestavět budovu restaurace podle návrhu Jindřicha Fialky na neorenesanční Palác Žofín. Ostrov pak fungoval jako centrum společenského života až do otevření Obecního domu na Příkopech.

 

Palác Žofín.

SOUČASNOST

Dnes je Palác Žofín na seznamu chráněných kulturních památek a pořádají se v něm pravidelně plesy, koncerty, mše a různé firemní večírky a jiné akce. 

Ostrov je spojen s Masarykovým nábřežím mostem a budovou Mánes. 

 

Restaurace Žofín Garden.

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Pokud se chystáte ostrov navštívit, doporučujeme vám zajít do restaurace Žofín Garden, kde vaří skvěle českou i mezinárodní kuchyni. Děti na ostrově můžou navštívit velké a vybavené hřiště a nebo se projet vláčkem Český lvíček. No a nejen pro romantiky, je na ostrově také půjčovna lodiček Slovanka.

 

 

foto: Flickr.