Spuštěné projekty | ulicekarmelitska.cz | Pražské Ulice

www.ulicekarmelitska.cz - Až do poloviny 14. století byla dnešní Karmelitská ulice za hradbami Malé Strany. Za vlády Karla IV. se hradby posunuly na jih ke Smíchovu, a tak se dnešní Karmelitská i část osady Újezd staly součástí města. Ulice získala svůj název podle Karmelitánů, kteří podporovali v době stavovského povstání císařské vojsko. Ferdinand II. je odměnil majetkem protestantského kostela Nejsvětější Trojice, který zde stál od roku 1613.

 

Projekt www.ulicekarmelitska.cz

 

Karmelitská ulice.

HISTORIE

Až do poloviny 14. století byla dnešní Karmelitská ulice za hradbami Malé Strany. Za vlády Karla IV. se hradby posunuly na jih ke Smíchovu, a tak se dnešní Karmelitská i část osady Újezd staly součástí města. Ulice získala svůj název podle Karmelitánů, kteří podporovali v době stavovského povstání císařské vojsko. Ferdinand II. je odměnil majetkem protestantského kostela Nejsvětější Trojice, který zde stál od roku 1613. Karmelitáni kostel zcela přebudovali a vysvětili jako kostel Panny Marie Vítězné. Známý a vyhledávaný je obraz Černé Panny Marie, který pochází z 15. století. Další významnou součástí výzdoby kostela jsou obrazy Petra Brandla a sochy Petra Prachnera. Nejvzácnější však je v kostele soška Ježíška - Pražské Jezulátko, kterou v roce 1628 darovala kostelu kněžna Polyxena Lobkovicová.

Zajímavostí je stržení tří domů, které uzavírali Malostranské náměstí a u kterých ulice Karmelická končila. Na náměstí se pak pokračovalo jen úzkou tmavou uličkou pro pěší. Domy se bourali na etapy v 19. a na začátku 20.století.

Ulice spojuje Újezd a Malostranské náměstí a vede po ní tramvajová trať.

 

Karmelitská ulice a kostel Panny Marie Vítězné.

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Za návštěvu rozhodně stojí České muzeum hudby,  již zmíněný kostel Panny Marie Vítězné, barokní Vrtbovská zahrada, která leží na svahu Petřína a je považována za jednu z nejkrásnějších v Praze, no a nebo také občanské sdružení Československý ústav zahraniční, který v Karmelitské sídlí. 

 

OBCHODY A RESTAURACE 

V Karmelitské ulici najdete květinářství Carmelita, Starožitnosti V Karmelitské, vynikající krejčovství, a pak spoustu restaurací, ze kterých vám můžeme doporučit třeba restaurant U Bílého preclíku, restauraci U Ferdinanda a nebo známý restaurant a jazz & blues bar U Malého Glena.

 

 

foto: flickr, Valerio Pillar.