ulicekarmelitska.cz

Projekt www.ulicekarmelitska.cz

 

Karmelitská ulice.

HISTORIE

Až do poloviny 14. století byla dnešní Karmelitská ulice za hradbami Malé Strany. Za vlády Karla IV. se hradby posunuly na jih ke Smíchovu, a tak se dnešní Karmelitská i část osady Újezd staly součástí města. Ulice získala svůj název podle Karmelitánů, kteří podporovali v době stavovského povstání císařské vojsko. Ferdinand II. je odměnil majetkem protestantského kostela Nejsvětější Trojice, který zde stál od roku 1613. Karmelitáni kostel zcela přebudovali a vysvětili jako kostel Panny Marie Vítězné. Známý a vyhledávaný je obraz Černé Panny Marie, který pochází z 15. století. Další významnou součástí výzdoby kostela jsou obrazy Petra Brandla a sochy Petra Prachnera. Nejvzácnější však je v kostele soška Ježíška - Pražské Jezulátko, kterou v roce 1628 darovala kostelu kněžna Polyxena Lobkovicová.

Zajímavostí je stržení tří domů, které uzavírali Malostranské náměstí a u kterých ulice Karmelická končila. Na náměstí se pak pokračovalo jen úzkou tmavou uličkou pro pěší. Domy se bourali na etapy v 19. a na začátku 20.století.

Ulice spojuje Újezd a Malostranské náměstí a vede po ní tramvajová trať.

 

Karmelitská ulice a kostel Panny Marie Vítězné.

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Za návštěvu rozhodně stojí České muzeum hudby,  již zmíněný kostel Panny Marie Vítězné, barokní Vrtbovská zahrada, která leží na svahu Petřína a je považována za jednu z nejkrásnějších v Praze, no a nebo také občanské sdružení Československý ústav zahraniční, který v Karmelitské sídlí. 

 

OBCHODY A RESTAURACE 

V Karmelitské ulici najdete květinářství Carmelita, Starožitnosti V Karmelitské, vynikající krejčovství, a pak spoustu restaurací, ze kterých vám můžeme doporučit třeba restaurant U Bílého preclíku, restauraci U Ferdinanda a nebo známý restaurant a jazz & blues bar U Malého Glena.

 

 

foto: flickr, Valerio Pillar.