Spuštěné projekty | ulicenarodni.cz | Pražské Ulice

www.ulicenarodni.cz - Národní ulice, dříve Národní třída je významná ulice, která se nachází na rozhraní Starého a Nového Města. Dříve na jejím místě stály středověké hradby. V 19.století na ní vzniklo mnoho institucí a vystavělo se mnoho důležitých budov, jako je například novorenesanční stavba Národního divadla od Josefa Zítka, která je jednou z nejvýznamějších v zemi z hlediska národněkulturního, historického i čistě architektonického. Dále pak Lázeňský palác, ve kterém sídlí Kavárna Slavie nebo Akademie věd České republiky. Později pak přibyl obchodní dům Máj, který byl v roce 2007 prohlášen za kulturní památku.

 

Projekt www.ulicenarodni.cz

 

Národní ulice.

HISTORIE A KULTURA

Národní ulice, dříve Národní třída je významná ulice, která se nachází na rozhraní Starého a Nového Města. Dříve na jejím místě stály středověké hradby. V 19.století na ní vzniklo mnoho institucí a vystavělo se mnoho důležitých budov, jako je například novorenesanční stavba Národního divadla od Josefa Zítka, která je jednou z nejvýznamějších v zemi z hlediska národněkulturního, historického i čistě architektonického. Dále pak Lázeňský palác, ve kterém sídlí Kavárna Slavie, nebo Akademie věd České republiky. Později pak přibyl obchodní dům Máj, který byl v roce 2007 prohlášen za kulturní památku.

Další zajímavá stavba na Národní je barokní kostel svaté Voršily, který je součástí areálu novoměstského kláštera a školy sester voršilek. V 80.letech byla část kláštera zbořena, aby ustoupila Nové scéně otevřené v roce 1983. Nyní je kostel společně s klášterem chráněn jako kulturní památka. Mezi další kulturní památky na Národní ulici patří palác Adria, palác Platýz, nakladatelství Topičův dům, obchodní Dům uměleckého průmyslu, Desfourský palác a mnoho dalších.

17.listopadu 1989 došlo na rohu Mikulanské ulice ke známému útoku složek VB proti studentům, což byl počátek sametové revoluce. Na tuto událost upomíná pamětní deska v podloubí Schirdingovského paláce.

 

Palác Adria.

SOUČASNOST

Národní ulice probíhá od Jungmanova náměstí k Národnímu divadlu, kde na ní navazuje most Legií. 

V ulici sídlí více než 677 právnických osob, Česká advokátní komora, Asociace profesionálních fotografů, Akademie věd, Czechoslovakia Models, nebo také Divadlo Viola, Divadlo Metro, CinemaArt, Galerie Václava Špály, Komorní kino Evald, Jazz Club Reduta a kultovní Kavárna Slavia.

 

Nová scéna Národního divadla.

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Za návštěvu stojí již zmíněná Nová scéna Národního divadla. Nikdo by neměl zapomenout ani na nejstarší pražský jazzový klub Reduta Jazz Club, který proslul díky návštěvám osobností jako Bill Clinton a Václav Havel. Pro mladší ročníky hned vedle vstupu do Reduty sídlí neméně známí klub Rock Café a na druhé straně ulice klub Vagón. Národní divadlo by měl navšívit každý a kdo už tam byl, může jít třeba do Divadla Bez Zábradlí, Divadla Metro nebo do Divadla Viola.

Děti budou určitě nadšené z návštevy Muzea Lega, ve kterém je obrovská vláčkodráha a jedno patro je celé zasvěcené Lego Star Wars. 

Z restaurací a kaváren můžeme doporučit návštěvu legendární Slavie, ale také kavárny Adria, Café Louvre, francouzského bistra Le Carrousel a nebo Café Nona, ve kterém si můžete půjčit knihu a nebo strávit celý den připojeni k bezplatné wifi.

 

OBCHODY A HOTELY NA NÁRODNÍ

Výtvarné potřeby Zlatá loď v příjemné pasáži Platýz, ve které najdete také butik Stefan. Dále pak Čajový krámek, české sklo a porcelán Dana Bohemia, obchod s českou přírodní kosmetikou Manufaktura, 1. Národní nožířství, obchodní dům Tesco MY a pro nevěsty svatební dům Nuance.

 

Hotely:

Design Metropol Hotel

Apartment Národní No. 17

Hostel&Pension DownTown

Eurostars Thalia Hotel

 

 

foto: SmartEdgeStudio, Che, Ben Skála, wikimedia commons