Spuštěné projekty | ulicenerudova.cz | Pražské Ulice

www.ulicenerudova.cz - Trasa ulice vznikla při novém založení Malé Strany za Přemysla Otakara II. v roce 1267. Tehdy končila Strahovskou branou v místech, kde dnes navazuje na ulici Úvoz. Název nese po českém spisovateli a básníkovi Janu Nerudovi, který zde bydlel v domě U Dvou Slonů, na kterém je umístěna na jeho památku a počest pamětní deska.

Projekt www.ulicenerudova.cz

 

Nerudova ulice.

HISTORIE

Trasa ulice vznikla při novém založení Malé Strany za Přemysla Otakara II. v roce 1267. Tehdy končila Strahovskou branou v místech, kde dnes navazuje na ulici Úvoz. Název nese po českém spisovateli a básníkovi Janu Nerudovi, který zde bydlel v domě U Dvou Slonů, na kterém je umístěna na jeho památku a počest pamětní deska.

 

Bretfeldovský palác.

SOUČASNOST

Nerudova ulice vede z horního rohu Malostranského náměstí vzhůru k Pražskému Hradu. Patří mezi turisticky nejzajímavější ulice v Praze. Je součástí někdejší Královské cesty, kterou chodil korunovační průvod českých králů a která vedla přes Karlův most, Nerudovou ulicí na Pražský Hrad. 

Měšťanské domy v ulici, jsou většinou středověké a prošly renesanční přestavbou po požáru roku 1541. Vesměs mají pozdně barokní nebo klasicistické fasády. Při stavbě velkých barokních paláců ovšem byly předchozí domy většinou zbořeny.

 

Prodejna ručně vyřezávaných marionet.

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Mezi nejvýznamější stavby v ulici patří Lichtenstejnský palác, kde dnes sídlí Akademie múzických umění. Dále pak Morzinský palác, sídlo rumunského velvyslanectví. Dům U zlaté kotvy a U tří zlatých jelínků, Palác Kinských, Kolovratský palác, Bretfeldovský palác, pak domy U dvou slunců, U bílé labutě, kostel Pany Marie Matky ustavičné pomoci a svatého Kajetána, který byl postaven podle plánů J.B. Matheyho a mnoho dalších .

V Nerudově ulici výborně vaří v restauraci U mlynáře, U tří housliček, U čerta a nebo také ve vegetariánské restauraci LoVeg.

 

Hotely:

Hotel Golden Star Praha

Hotel U Zlatého Kola

Residence Green Lobster

Hostel a Hotel Little Quarter

Aparthouse U Zlaté Podkovy 

Hotel Red Lion Praha

 

 

foto: Flickr.