Spuštěné projekty | ulicestepanska.cz | Pražské Ulice

www.ulicestepanska.cz - Štěpánská ulice spojuje Václavské náměstí a ulici Ječná.  Ač je to ulice rušná a nepatří mezi turisticky nejoblíbenější, je plná architektonicky skvostných budov. Na rohu s Václavským náměstím můžete vidět pozdně secesní Šupichovy domy architekta Emila Králíčka, které jsou inspirované vídeňským Zacherlovým palácem. Následuje palác Lucerna, který spojuje ulici Stěpánská s Vodičkovou a je plný obchůdků, restaurací a kaváren. Pak je tu hotel Alcron, dílo Aloise Krofty a kdysi jeden z nejpřepychovějších pražských hotelů. 

 

Projekt www.ulicestepanska.cz

 

Šupichovy domy, detail.

HISTORIE 

Ulice Štěpánská svůj název získala podle kostela sv. Štěpána. Tomu dal současnou podobu architekt Josef Mocker roku 1876. Vzácná románská rotunda s oddělenou zvonicí a charakteristickou špičatou střechou stojí na místě kdysi největšího pražského hřbitova. V ulici byla založena také významná škola, a to Schola superior, tedy akademické gymnázium, které je stále v provozu a stále patří mezi nejlepší přažská gymnázia.

 

Kostel sv. Štěpána.

SOUČASNOST

Štěpánská ulice spojuje Václavské náměstí a ulici Ječná.  Ač je to ulice rušná a nepatří mezi turisticky nejoblíbenější, je plná architektonicky skvostných budov. Na rohu s Václavským náměstím můžete vidět pozdně secesní Šupichovy domy architekta Emila Králíčka, které jsou inspirované vídeňským Zacherlovým palácem. Následuje palác Lucerna, který spojuje ulici Stěpánská s Vodičkovou a je plný obchůdků, restaurací a kaváren. Pak je tu hotel Alcron, dílo Aloise Krofty a kdysi jeden z nejpřepychovějších pražských hotelů. Vedle stojí krásný žulový funkcionalistický činžovní dům od Eugena Rosenberga, funkcionalistický Finanční úřad od Stivo Vacka, konstruktivistický palác Patria od Ludvíka Kysely, pak třeba jeden z nejužších pražských domů od Rudolfa Jonáše a pak ještě mnoho dalších.

 

Pasáž Lucerna, vchod ze Štěpánské ulice.

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Pokud jste v ulici Štělánská, můžete zajít třeba do Kino 35, kde hrají nejlepší evropské filmy v původním znění. Jestli máte chuť na příjemné posezení u sklenky vína, pak doporučujeme navštívit Cellarius Wine Bar&Vinotéka. Koktejly a tapas nabízí nejlepší v baru Nota. No, a na snídani jděte do Be Bop Baru v art deco stylu, kde vám připraví míchaná vajíčka a fresh džus.

Další restaurace, kde dobře vaří jsou restaurace specializovaná na období Rakouska-Uherska Monarchie, restaurace Titanic, kde kromě klasických jídel připravují i pravé francouzské Crepes, mezinárodní kuchyně U Džberu, restaurant Rispetto, indická restaurace Mayur, restaurant Bresto, restaurace La Rotonde a nebo restaurace Amaryla.

 

Hotely:

Alcron Hotel

Hotel Majestic Plaza

Hotel Amarilis

 

 

Foto: Wikimedia commons, Chmee2, JiriMatejicek, GAmpe.