Spuštěné projekty | uliceujezd.cz | Pražské Ulice

www.uliceujezd.cz - Ve 12. století se Újezd rozkládal na území mezi břehem Vltavy, petřínským svahem, kostelem svatého Jana a kostelem svatého Filipa a Jakuba. Osada původně patřila ke Smíchovu, po vybudování Hladové zdi se ale stala součástí Malé strany. Přístup do města vedl Kartouzskou bránou, kterou v roce 1862 nahradila novogotická Újezdská brána.

 

Projekt www.uliceujezd.cz

 

Ulice Újezd.

HISTORIE

Ve 12. století se Újezd rozkládal na území mezi břehem Vltavy, petřínským svahem, kostelem svatého Jana a kostelem svatého Filipa a Jakuba. Osada původně patřila ke Smíchovu, po vybudování Hladové zdi se ale stala součástí Malé strany. Přístup do města vedl Kartouzskou bránou, kterou v roce 1862 nahradila novogotická Újezdská brána.

 

SOUČASNOST

Dnes je Újezd jedna z hlavních malostranských ulic. Volně přechází z ulice Karmelitská, kopíruje úpatí Petřína a končí na náměstí Kinských na Smíchově.

 

Pomník obětem komunismu.

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Za návštěvu na Újezdě určitě stojí dvouzastávková lanová dráha, která vede přes Nebozízek na Petřín.

Pak také galerie nesoucí název Ateliér Josefa Saudka, což je ve dvoře domu č. 432 umístěná replika původního ateliéru, který fotograf využíval v letech 1927-1976 a který byl v roce 1990 prohlášen za kulturní památku.

Pozornosti by neměl uniknout ani Pomník obětem komunismu Olbrama Zoubka umístěný na úpatí Petřína, dále Seminářská zahrada a nebo palác Michny z Vacínova.

 

RESTAURACE A HOTELY

Z restaurací vám můžeme doporučit 1.mexickou restauraci Cantina, která má kromě vynikajícího menu i příjemný a útulný interiér. Pak restauraci s tradiční českou kuchyní La Bastille, pizzeriii Ristorante Carmelita a nebo, pokud máte chuť jen na skleničku a třeba nakládaný hermelín, pak jděte do Klubu Újezd.

 

Hotely:

Hotel U Kříže

Hotel Roma

 

 

foto: flickr, Jiří Zralý, Grit Werner.