Spuštěné projekty | ulicevodickova.cz | Pražské Ulice

www.ulicevodickova.cz - Ulice Vodičkova by se dala nazvat ulicí pasáží, které jí zcela dominují.  Nejznámější je pasáž Lucerna, pojmenovaná podle paláce Lucerna. Palác Lucerna je víceúčelový komplex budov, který se nachází v horní části Václavského náměstí na rohu Štěpánské ulice. Skelet budovy vznikal v letech 1907- 1921, mimo jiné též podle návrhu Ing. Stanislava Bechyně a projektu J. Čamského a Václava Havla. 

Projekt www.ulicevodickova.cz

 

Vodičkova ulice, růžový dům Galerie Myšák.

HISTORIE A ZAJÍMAVOSTI

Ulice Vodičkova získala svůj název podle bohatého novoměstského řezníka Jana Vodičky, který v 15. století vlastnil v ulici největší dům, dnes palác U Nováků. 

Ulice mírně klesá od Novoměstské radnice, křižovatkou s ulicemi Lazarská a Jungmannova vytváří malé prostranství, na němž ve středověku byla studna, pak nepatrně odbočuje z původního směru a končí v centru Václavského náměstí. 

 

Kůň výtvarníka Davida Černého v pasáži Lucerna.

CO STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU

Ulice Vodičkova by se dala nazvat ulicí pasáží.  Nejznámější je pasáž Lucerna, pojmenovaná podle paláce Lucerna. Palác Lucerna je víceúčelový komplex budov, který se nachází v horní části Václavského náměstí na rohu Štěpánské ulice. Skelet budovy vznikal v letech 1907- 1921, mimo jiné též podle návrhu Ing. Stanislava Bechyně a projektu J. Čamského a Vácslava Havla. Tuto stavbu realizoval stavitel Ing. Vácslav Havel(dědeček bývalého prezidenta České republiky Václava Havla). Palác měl původně sloužit jako hokejový stadion, ale již na počátku výstavby došlo ke zjištění, že pro tyto účely sál nevyhovuje především rozměrově a projekt musel být narychlo přepracován na velký společenský sál. Jedná se o jednu z prvních železobetonových staveb s velmi originálně řešenou sklem zastřešenou pasáží. Pasáž Lucerna spojuje ulici Vodičková s ulicí Štěpánská a s Václavským náměstím. Jádrem komplexu je Velký sál. Pak tu najdete kavárnu Lucerna, kino Lucerna, music bar Lucerna a v pasáži mnoho obchůdků, kaváren a restaurací. 

Naproti vstupu do Lucerny je další velice známá pasáž a to Světozor, které vévodí dům Ligny, a která spojuje ulici Vodičkova s Václavským náměstím a s Františkánskou zahradou, ustící na Jungmanovo náměstí. V pasáži najdete řeba známou cukrárnu Ovocný Světozor nebo kino Světozor. 

Z méně známých pak ve Vodičkově ulici můžete najít pasáž U Nováků, která spojuje pasáž Lucerna a Rokoko s ulicí Vodičkovou a ulicí V Jámě.

Dále tu jsou pasáž spojující Vodičkovu ulici s Lazarskou a pasáž spojující Vodičkovu ulici s Jungmanovou, což jsou v podstatě průchody vnitroblokem mezi domy.

Když máte náladu na dobrou hru, zajděte do divadla Minor.

 

Pasáž Světozor, Tesla Radio vitrage.

OBCHODY, RESTAURACE A HOTELY

Z restaurací vám můžeme doporučit  exotickou restauraci Yam Yam expres, pivnici Hlávkův dvůr, restauraci Monarchie, Pastacafé, Hooters, Novoměstský pivovar, hospodu Lucerna, nebo pak kavárnu Kávovarna, Mamacoffe,  cukrárnu v galerii Myšák, cukrárnu Café Saint-Tropez nebo vinárnu U sudu.

Na masáž si skočte do studia Thai Fit, což je jedno z prvních thajských studií v Praze a skrášlit se nechte v salónu Beautiful Me.

Dále je v ulici prodejna farmářských potravin Sklizeno, butik Le Chaton Man, Wedgwood store, Modeo Boutique, Škoda Foto, Dobrá Trafika…

 

Hotely: 

Apart Hotel Vodičkova

 

 

foto: wikimedia commons, Ewwwa, JirCu.